Pierwsza edycja BMW Art Journey: „Komu bije dzwon”, czyli Sławianowo na międzynarodowej trasie hongkońskiego artysty

Mombasa, Sydney, Petersburg, Los Angeles i… Sławianowo, mała, krajeńska wieś położona w województwie wielkopolskim – tak wygląda trasa muzycznej podróży Samsona Younga, który w ramach finału projektu BMW Art Journey już 19 i 20 sierpnia odwiedzi Sławianowo.

Signal Path II: Sinister Resonance by Samson Young

Signal Path II: Sinister Resonance by Samson Young

BMW Art Journey to pierwsza wspólna inicjatywa BMW oraz Art Basel, która  umożliwia nagrodzonym artystom z całego świata realizację twórczych projektów.
Samson Young jest pierwszym artystą wybranym przez międzynarodowe jury złożone z ekspertów sztuki, głównie dyrektorów międzynarodowych muzeów. Jego autorski projekt realizowany pod hasłem „Komu bije dzwon: podróż w dźwiękową historię konfliktu” to podróż przez pięć kontynentów oparta na jego wieloletniej fascynacji dwoma obszarami − militariami i muzyką. Elementem je łączącym są kościelne dzwony. W czasach wojen często wywożono je i przetapiano na broń. Niektóre z nich cudem ocalały i po wielu latach powróciły do krajów, z których zostały zabrane.
Taką właśnie historią mogą się pochwalić dzwony z kościoła w Sławianowie. Do czasu II wojny światowej na przykościelnej dzwonnicy wisiało pięć dzwonów: jeden – najmniejszy − z 1621 roku i cztery z XVIII i XIX wieku. W 1942 roku niemieccy żołnierze zabrali dzwony, aby przetopić je na broń, a w Sławianowie pozostawili tylko najmniejszy z nich. Aż do 2000 roku los dzwonów pozostawał nieznany. 15 lat temu jeden z dzwonów odnaleziono w niemieckiej parafii w Vaihingen i po 63 latach powrócił do Sławianowa.
Właśnie tę niezwykłą historię oraz wiele podobnych odkryje Samson Young w ramach BMW Art Journey. Na podstawie nagranych przez artystę brzmień powstanie sztuka  wizualna i kompozycje oparte na dźwiękach dzwonów, które zostaną zaprezentowane na Art Basel w Hong Kongu.

O projekcie:

BMW Art Journey to pierwsza wspólna inicjatywa BMW i Art Basel, dzięki której artyści z całego świata mogą realizować twórcze projekty związane z kreatywnymi podróżami.
Co roku międzynarodowe jury ekspertów wybiera po jednym artyście z Art Basel’s  „Disvoceries” w Hong-Kongu i „Positions” w Miami Beach i daje im szansę odbycia podróży w ramach projektu BMW Art Journey. Pierwszym artystą wybranym przez Art Basel Hong Kong jest Samson Young. Następny wybór odbędzie się w Miami Beach w grudniu 2015 roku. Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie: www.bmw-art-journey.com.