Ile kosztuje praca w wywiadzie?

Historia współczesna bogata jest w wydarzenia, które wyjątkowo mocno wpłynęły na jakość i tryb pracy agentów wywiadu. W dzisiejszych czasach James Bond mógłby nie dać rady… Praca w wywiadzie to ciąg wyrzeczeń i układów…

Fot.: Materiały prasowe

Fot.: Materiały prasowe

Bardzo poszukiwany człowiek – film daleki od amerykańskiej sensacji, pozbawiony wybuchów, zbędnej charakteryzacji i wyidealizowanych bohaterów. Oto obraz agentów wywiadów, czy jak kto woli – szpiegów. Na czym polega ich praca i czy można w niej komukolwiek ufać?

Po 11 września i zamachu na wieże WTC świat zmienił się w diametralny sposób. Zagrożenie stało się realne, a wróg przybrał namacalny wygląd i wyznanie. Nagle jedna osoba, co wieczór modląca się do Allaha, może spowodować masową panikę zarówno wśród cywili jak i władz każdego z państw w Europie. W każdym kraju, agencje wywiadu powołały specjalne komórki do walki z terroryzmem. Jedne z nich jawne, inne tajne. Zadaniem agentów, argumentem to działania często poza prawem jest walka o bezpieczeństwo świata.

Bardzo poszukiwany człowiek – ekranizacja powieści Johna Le Carre to historia agentów tajnej jednostki do walki z terroryzmem, działającej w Hamburgu. Panika wywołana atakami Al Kaidy powoduje, że do zdobycia cennych informacji ani agenci, ani rząd nie przebierają w środkach. Niemniej każda informacja o największej grupie terrorystycznej świata nie jest łatwa do zdobycia. Informatorzy z kolei stawiani są często przed ciężkim osobistym wyborem.

Procedura zdobycia informacji, przekonania informatorów, proces misternego planowania i cienka granica między prawem a bezprawiem – to wszystko zobaczymy w trzymającym w napięciu filmie. Wytrawności nadaje mu bohater – Gunther Bachmann, odgrywany przez zmarłego w lutym Philippa Seymoura Hoffmana. Bardzo poszukiwany człowiek to sensacja w najlepszym wydaniu, trzymająca w napięciu do końca, z doskonałą grą aktorską, klimatem filmów szpiegowskich i muzyką, która nadaje wszystkiemu niepowtarzalny klimat.

Ile kosztuje praca w wywiadzie? Ile jesteśmy gotowi poświęcić dla dobra innych? Jak daleko można się posunąć by zapewnić bezpieczeństwo swojej ojczyźnie? Przekonajcie się sami – gorąco polecam.

Bardzo poszukiwany człowiek w kinach już od 15 sierpnia.

O filmie przeczytacie także tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *